אמריקן איידול: ביילס היא הכוכבת העולה של ריו

לא רק בולט ופלפס. סימון ביילס היא הכוכבת העולה של ריו. הילדה שעלתה לגדולה כנגד כל הסיכויים, התגברה על טעות כואבת, ביצעה את תרגיל חייה והגיעה לפסגה הגבוהה מכולן. מירי נבו על המתעמלת, שאפילו נדיה קומנץ' האגדית אמרה שהיא מפלנטה אחרת

מירי נבו, ריו  17.08.16 - 09:45
תחילת כתבה

זהב בתרגיל הקרקע האולימפי. התרגיל האחרון של סימון ביילס בריו, היה הרגע שבו הפכה באופן סופי לסמל של המשחקים האולימפיים בברזיל, סמל למצוינות, סמל למה שאפשר להגיע בחיים גם מנקודת הפתיחה הכי נמוכה שיש.

ארבע מדליות זהב אולימפיות ואחת מארד, והיותה המתעמלת היחידה אי פעם שזכתה בשלוש אליפויות עולם ברציפות, הפכו את סימון ביילס למתעמלת הגדולה ביותר בעת החדשה.

אתמול עוד שאלנו איך יכול להיות שסימון ביילס זכתה רק בארד? הרי חשבנו שהיא הכי גדולה שיש, מכונה משוכללת, לא אנושית. ובכל זאת ראינו אותה בגמר הקורה מאבדת שיווי משקל. אז זו לא ביילס, זו הקורה. המכשיר האכזרי, הקשוח, שעליו אין פייבוריטית.

ניסיתם פעם ללכת על קורה? עשרה ס"מ רוחבה בלבד. קחו רגע סרגל ליד, אתם בשוק? תדמיינו את עצמכם מנתרים רק על רגל אחת ברוחב שכזה, בגובה 1.25 מטר. עכשיו אתם מתחילים להבין במה מדובר? ביילס היא ללא ספק המתעמלת הטובה במכשיר, במוקדמות היא ביצעה תרגיל עוצר נשימה, עם אלמנטים סופר קשים וביצוע קרוב למושלם וקיבלה את הציון 15.633.

ואז בגמר היא מעדה. בניסיון להישאר על המכשיר, היא נגעה עם הידיים בקורה וזה שווה ערך לנפילה. נקודה שלמה ירדה. הציון 14.733. באותו רגע היה ברור שהדלת של המתחרות לזהב נפתחה. אבל עדיין על הקורה שום דבר לא סגור, כי היא אינה מפרגנת לאף אחת. מיד אחריה עלתה סנה ווברס, ההולנדית, סגניתה של ביילס על הקורה מאליפות העולם האחרונה.

המתעמלת ההולנדית זוכה לרנסנס בגיל 24 המאוחר. שנים היא דישדשה באזור המקום העשרים ומטה. אבא שלה, המאמן אותה, החליט לשים דגש על הסיבובים (פירואטים) שלה על הקורה, אלמנט בדרגת קושי גבוהה למרות שלקוח יותר מעולם הבלט ופחות מהאקרובטיקה, ופתאום זה הקפיץ אותה לראש הרשימה. וכמו בסיפורים הטובים שמספקים לנו המשחקים האולימפיים היא ביצעה את תרגיל חייה. מדליית זהב ראשונה להולנד, למתעמלת אישית. אבל בעיניי ביילס היא עדיין המתעמלת הטובה בעולם במכשיר זה.

רצינו לראות אותה זוכה אמש בזהב הרביעי, וידענו שבקרקע זה תלוי רק בה. פה מדובר בעסק יציב. רק לא ידענו כמה גדולה היא תהיה בו. למרות שהיא בדרך כלל חייכנית ומשדרת קלילות הפעם אפשר היה לראות את המתח על פניה של האמריקאית כשהוצגה לקהל בריו. עוד הבזק של אנושיות. היא עלתה למשטח וביצעה את תרגיל חייה, התעלתה על עצמה, ריחפה לגבהים שלא יאמנו, ונחתה מהם בשליטה אבסולוטית. הקהל באולם וגם אני עמדנו ומחאנו כפיים. אפילו נדיה קומנץ' האגדית אמרה לי שביילס היא מפלנטה אחרת, שהיא מבצעת תרגילים כל-כך קשים שבלתי אפשרי להתקרב אליה.

ואכן עם תרגיל הקרקע הטוב ביותר והקשה ביותר בכל הזמנים בהתעמלות הנשים, ביילס קיבלה את הציון הגבוה ביותר שקיבלה אי פעם בקרקע בתחרות גדולה 15.966, קטפה את הזהב והשאירה את הטעות בקורה הרחק מאחור. לביילס יש כוח אדיר ברגליים, קפיציות נדירה, מעוף מסחרר, אומץ לבצע אלמנטים קשים במיוחד, והמון תשוקה להתעמלות.

הילדה מקולומבוס אוהיו, שלימדה את עצמה לבד בגיל חמש לבצע סלטה, שננטשה ע״י אמא האלכוהוליסטית ואומצה על ידי סבא שלה, שוויתרה על בית ספר ובעצם חיה באולם, הגיעה לפסגה הספורטיבית הגבוהה מכולן. לעולם אזכור שהייתי שם, ברגע ההיסטורי הזה, בענף שאני כל כך אוהבת עם המתעמלת הגדולה מכולן כיום.

הדפס
אירועים ושידורים ריו 2016
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >