ניימאר הבקיע בפנדל ובכה, זהב היסטורי לנבחרת ברזיל

החוויה המתקנת של הסלסאו: שנתיים אחרי המונדיאל, הקפטן שמר על קור רוח, שלח את הבעיטה המכריעה לרשת וסידר 4:5 בפנדלים על גרמניה. הוא כבש גם בזמן החוקי (1:1)

מערכת אתר ערוץ הספורט  21.08.16 - 02:10
תחילת כתבה

נבחרת הכדורגל של ברזיל עשתה הלילה (בין שבת לראשון) היסטוריה וזכתה במדליית הזהב האולימפית הראשונה שלה, כשגברה 4:5 על גרמניה בפנדלים לאחר 1:1 בתום 120 דקות. ניימאר היה השחקן הבולט על המגרש, כשכבש את שער היתרון בבעיטה חופשית אל בין החיבורים. מאוחר יותר, קפטן הסלסאו ניגש גם לפנדל המכריע, אותו שלח פנימה ופרץ בבכי מההתרגשות.

בנוסף, הסלסאו רשמו היסטוריה גם עבור מדינתם. דווקא באולימפיאדה אותה ברזיל מארחת, המשלחת המקומית שברה את שיא מדליות הזהב שלה, כשזכתה ב-6 כאלו בריו 2016. 

אל מול הקהל הביתי, ברזיל הופיעה לגמר כשברקע רצה המנגינה של ההפסד 1:7 הגדול של גרמניה הבוגרת מול הסלסאו בחצי גמר מונדיאל 2014. הצהובים ידעו שהפעם, עם נבחרת חזקה ועם ניימאר, גאביגול וז'סוס בהרכב, אסור להם לפשל מול הקהל הביתי.

גרמניה פתחה טוב את המשחק אך ספגה בדקה ה-26 מבעיטה חופשית אדירה של ניימאר שנשלחה היישר אל בין החיבורים ולא הותירה סיכוי להורן. המאנשאפט לא נבהלו, המשיכו לתקוף, ומצאו את המשקוף לא פחות משלוש פעמים עד לההפסקה.

צפו בשער המטורף של ניימאר:

ברזיל נעלמה לגמריי מהמגרש בפתיחת המחצית השנייה ומייר ניצל את זה בדקה ה-59 ואיזן ל-1:1. כנראה שצלילי מונדיאל 2012 שוב הדהדו בראשם של השחקנים בצהוב, שהחלו לתקוף ולהילחם בכדי להימנע מהארכה, אך לא הצליחו לכבוש עד תום 120 הדקות.

דו קרב הפנדלים היה צמוד ומותח, כשכל נבחרת כבשה את ארבעת הבעיטות הראשונות שלה. נילס פטרסן הפך לגיבור הטראגי כשבעט לידיו של וורטון, ופינה את הבמה לגיבור הגדול, ניימאר, שלא התבלבל והביא את נבחרתו למקום הכי גבוה על הפודיום בפעם הראשונה בתולדותיה. גרמניה, שלא זכתה מעולם בתואר של המשחקים האולימפים, תיאלץ לחכות לפחות עוד ארבע שנים.

מהלך המשחק
עלירזה פגהני האיראני הוציא את ההתמודדות לדרך. גרמניה פתחה טוב יותר את המשחק וכמעט כבשה בדקה ה-10. יוליאן ברנדט קיבל כדור מחוץ לרחבה ומעשרים מטרים שלח בעיטה חזקה שנעצרה רק במשקוף. בדקה ה-27 הגיע הרגע הגדול של ניימאר, שבעט כדור חופשי מרהיב אל בין החיבורים של הורן וקבע 0:1 לסלסאו.

ברזיל התעוררה מעט אחרי השער אך גרמניה לא נבהלה וחזרה לתקוף ולשלוט במשחק. בדקה ה-28 כדור שהוגבהה לתוך הרחבה מצא את סואן בנדר שהכניע את וורטון אך נעצר במשקוף.

בדקה ב-30 מייר ניסה את כוחו בבעיטה חזקה מ-16 מטרים, אך וורטון היה במקום. חמש דקות אחר כך בנדר שוב הצליח להכניע את השוער הברזילאי, הפעם בנגיחה, אך שוב המשקוף מנע מהמאנשאפט שער שוויון, 0:1 לברזיל בהפסקה.

שתי הנבחרות פתחו רע את המחצית השנייה, אך ברזיל הייתה זו שנעלמה לגמריי והיא שילמה על כך ביוקר. בדקה ה-59 כדור רוחב של טוליאן מצא את מקסימיליאן מייר שמ-13 מטרים בעט נהדר לפינה, 1:1.

הסלסאו החלו לתקוף במטרה להימנע מהארכה, ובדקה ה-80 החליפו מסירות בתוך הרחבה אך לא הצליחו למצוא רגל מסיימת למהלך. עד לסיום לא נפל שער נוסף והנבחרות הלכו להארכה.

הארכה
בדקה ה-97 יוליאן ברנדט קיבל כדור ארוך ובנגיעה אחת שלח את הכדור מעל למשקוף. בדקה ה-106, ממש עם פתיחת החלק השני של ההארכה, ניימאר מסר כדור עומק מצוין לפליפה אנדרסון שבמצב של אחד על אחד מול הורן, בעט על גופו של השוער והחוצה. מעבר להזדמנות הזו, אף נבחרת לא הגיעה למצב ממשי וההכרעה עברה לדו קרב מהנקודה הלבנה.

פנדלים
גינטר פתח טוב עבור הגרמנים ורנאטו אוגוסט איזן. גנאברי בעט לא טוב אך הכדור עבר מתחת לידיים של וורטון, מרקיניוס לא התבלבל והשווה ל-2:2. ברנדט וראפיניה היו הבאים בתור, ושניהם בעטו מצוין וקבעו 3:3. הלחץ עלה, היציעים דממו, ושולה שלח טיל לפינה התחתונה. גם לואן בעט טוב ואיזן ל-4:4.

ואז, בפנדל החמישי, הגיעה הדרמה הגדולה. פטרסן הגרמני ניגש לכדור ובעט לא טוב, וורטון הקפיץ את הקהל הביתי לשמיים עם עצירה. כל הלחץ עבר לכתפיים של כוכב הסלסאו, ניימאר, שניגש לנקודה הלבנה. מספר 10 בצהוב לא התבלבל ברגע האמת, העניק את הזהב ההיסטורי לברזילאים ופרץ בבכי, 4:5 דרמטי בסיום

הרכבים
ברזיל: וורטון; זקה, מרקיניוס, קאיו, סנטוס; וואלאס, רנאטו אוגוסטו; גאביגול (70/פליפה אנדרסון), ניימאר, ז'סוס (95/רפיניה)
גרמניה: הורן; טוליאן, גינטר, זולה, קלוסטרמן; ס. בנדר, ברנדט, ל. בנדר (67/גרישה פרומל), מייר, גנאברי; סלקה (76/נילס פטרסן)

הדפס
אירועים ושידורים ריו 2016
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >