אכזרי: ראשוני נפסלה ועפה כבר אחרי הסיבוב הראשון

הספורטאית הישראלית הראשונה שהתחרתה בריו סיימה את דרכה בצורה כואבת תוך שתי דקות וחצי. הג'ודאית (משקל של עד 48 ק"ג) אחזה בצורה לא חוקית את יריבתה, צ'רניאק מאוקראינה, והודחה. שני הרשקו: "אני המום שכך נותנים לספורטאית לסיים אולימפיאדה"

דניאל זילברשטיין, שליח ערוץ הספורט לריו  06.08.16 - 16:14
תחילת כתבה

פתיחה אכזרית מאוד להופעות של הנבחרת במשחקים האולימפיים. שירה ראשוני סיימה את דרכה בריו כבר בסיבוב הראשון לאחר שספגה פסילה מול מרינה צ'רניאק מאוקראינה. הג'ודאית הישראלית (עד 48 ק"ג) נפסלה לאחר שעל פי טענת השופטים ביצעה באמצעות המרפק שלה נעילה לא חוקית לרגלה של היריבה.

  • 5OLYMPICS –  ערוץ הקיבוץ של האולימפיאדה עם האירועים הגדולים בו-זמנית, חי מריו. אפיק 26 ב-YES, HOT ובסלקום TV - פתוח לכולם

ארבע שנים של הכנה ירדו לטמיון תוך 2 דקות וחצי בלבד, במה שהייתה הופעת בכורה מאכזבת מאוד לראשוני במשחקים האולימפיים. הישראלית וצ'רניאק פתחו את הקרב ביניהן בצורה אגרסיבית וספגו במהירות עונשים. לאחר מכן, ראשוני ספגה עונש נוסף, לפני שנפסלה בצורה אכזרית, מה שהותיר אותה ואת מאמנה, שני הרשקו, בהלם.

ראשוני וצ'רניאק כבר נפגשו פעמיים בעבר, כשבקרב האחרון ביניהן, הישראלית היא זאת שהשיגה את הניצחון, בעקבותיו זכתה בארד בגרנד סלאם פאריס 2015, הישג השיא שלה. האוקראינית נחשבת ליריבה איכותית, שסיימה במקום השלישי במאסטרס השנה, חמישית באליפות אירופה של השנה שעברה ומדורגת 15 בדירוג האולימפי. ראשוני לא הצליחה להמשיך את ההצלחה שלה ב-2016, אחרי שזכתה בינואר בכסף בגראנד פרי הוואנה, קובה.

במקרה שתהיתם, מי שזכתה במדליית הזהב במשקל של ראשוני היא פאולה פארטו, והיא עשתה חתיכת היסטוריה: הג'ודוקא בת ה-30 הפכה לספורטאית הראשונה של ארגנטינה שזוכה במדליית זהב אולימפית בכל ענף שהוא - והיא עשתה זאת דווקא על אדמת ברזיל. בנוסף, בזכות הניצחון על ג'ונג בו-קיונג הקוריאנית בגמר, היא הפכה לג'ודאית המבוגרת ביותר אי פעם שהופכת לאלופה אולימפית.

הרשקו: "אני המום". ראשוני: "לא הרגשתי שנגעתי לה ברגל"
מאמן נבחרת הנשים התקשה להסתיר את ההלם והאכזבה שלו מהחלטת השופטים. "בג'ודו אתה מצפה לכל דבר. יש קרבות שנגמרים תוך שניה ויש קרבות שאתה מוביל לכל אורכם ובשניה האחרונה אתה מפסיד. הייתי מופתע, בכלל חשבתי שרוצים לבטל את העונש שנתנו לה, כי גם הוא לא כל כך הגיע לה", אמר הרשקו.

"שירה עשתה כמה התקפות טובות, האוקראינית לא עשתה כלום", ניתח המאמן, "אם זו הייתה תחרות אחרת, הייתי ניגש לראות את הווידאו. כאן אין טעם, זה נגמר וזה אבוד. אני בהלם שבצורה כזאת נותנים למישהו להפסיד אולימפיאדה". הרשקו האמין שלמרות שראשוני לא הייתה פייבוריטית, היא תנצח: "היה לשירה קרב קשה, היא הייתה מוכנה ונראתה טוב. הדבר האחרון שציפיתי שככה זה יוכרע".

כשהרשקו נשאל אם ההחלטה הייתה קלה מדי מכיוון שראשוני היא לא שם בכיר, הוא שלל זאת. "הסבירו לנו המאמנים שמקרה של פסילה חייב להיות החלטי, שאין בו ספק", סיפר המאמן, "אם יש ספק, נותנים לקרב להמשיך. נראה לי שזו הייתה החלטה מהירה מדי. גם אם היא נגעה ברגל, לא הייתה כאן שום כוונה. האוקראינית לא עשתה התקפה ושירה מנעה זאת. אני המום ובטוח שגם המאמן האוקראיני. לא נשתמש בזה כתירוץ, אני מאמן ולא שופט. שירה הייתה שקולה ליריבה שיותר טובה ממנה ובתוך תוכי הייתי בטוח שהיא תנצח. בג'ודו יש הרבה דברים אכזריים, זה אכזרי בריבוע".

ראשוני הסבירה את מה שהתרחש בקרב. "לא הבנתי על מה קיבלתי את הפסילה, אני מאוכזבת. אני יודעת שהשיפוט זה חלק מהג'ודו, אבל הרגשתי מוכנה, הרגשתי טוב. באתי לתת הכל. כואב לי שככה זה נגמר ולא יכולתי להראות את היכולות שלי", אמרה, "הייתי בהלם מהפסילה, לא הרגשתי לרגע אחד אפילו שנגעתי לה ברגל. זה לא רק 4 שנים של הכנה, אתה עובד כל החיים ואתה לא רוצה שזה יגמר, בטח לא ככה. זה קשה, אבל זה לא הסוף. אני צריכה להתאושש, לארגן את המחשבות ולדבר עם המאמן שלי. אחר כך נמשיך הלאה".

צפו בתגובות >

מחר (ראשון) יגיע תורם של גילי כהן וגולן פולק לעלות למזרן הג'ודו בריו. כהן תחל את דרכה בשלב שמינית הגמר במשקל עד 52 ק"ג ותמתין למנצחת בין יריבה ממאוריטניה לבין יריבה מערב הסעודית. כהן צפויה לדלג מעל המשוכה, להעפיל לרבע הגמר ולפגוש יריבות מצרפת, שווייץ או קוסובו.

גולן פולק, מדליסט הארד באליפות העולם האחרונה בג'ודו, יחל גם הוא את דרכו בסיבוב השני במשקל עד 66 ק"ג. הישראלי יתמודד מול מתיאוס פונזה מזמביה. אם ינצח הוא יעפיל לשמינית, שם יצפה לו קרב קשה בין אדריאן גומבוץ' הסלובני או ואז'ה מרגבלאשווילי הגיאורגי.

הדפס
אירועים ושידורים ריו 2016
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >