גדול מהחיים: ששון זכה במדליית הארד

הג'ודו ממשיך לקצור הצלחות עם עוד הישג ענק: ששון הצטרף לג'רבי עם מדליה שניה בריו ומספר 9 בכל הזמנים אחרי יום קרבות מדהים. האם המשלחת בדרך למשחקים המוצלחים ביותר אי פעם?

טליה סלנט, שליחת ערוץ הספורט לריו  12.08.16 - 22:23
תחילת כתבה

שמחה וששון. הג'ודו ממשיך לספק את הסחורה ולהיות הענף המצליח של הספורט הישראלי במשחקים האולימפיים - ב-ה הידיעה. שלושה ימים אחרי שירדן ג'רבי ריגשה מדינה שלמה, הגיע תורו של אורי ששון. הג'ודאי בן ה-26 עמד בלחץ ובתום יום קרבות אדיר מבחינתו השיג הערב (שישי) את מדלית הארד השניה של ישראל בריו והתשיעית בכל הזמנים. ששון ניצח את הקובני אלכס גרסיה מנדוסה בקרב על הפודיום מבית הניחומים במשקל הפתוח (מעל 100 ק"ג) ומיד פרץ בבכי בתום הקרב. הוא הפך לגבר הישראלי הראשון מאז אריק זאבי באתונה 2004 שזוכה במדלייה בג'ודו במשחקים האולימפים. בסה"כ מדובר בחמש מדליות כחול לבן של הענף על הבמה החשובה ביותר בעולם הספורט.

בזאת יורד המסך על תחרויות הג'ודו בריו. המשלחת הישראלית, והעומד בראשם יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי יחד עם המאמנים אורן סמדג'ה (גברים) ושני הרשקו (נשים), יכולים להיות גאים מאוד בעבודה שעשו הספורטאים שלהם. מדליות הארד של ששון וג'רבי הופכות את המשחקים בברזיל לטובים ביותר של הענף מאז אולימפיאדת ברצלונה 1992, אז יעל ארד ואורן סמדג'ה זכו במדליות כסף וארד בהתאמה. מעבר למדליסטים, מוקי שגיא היה הקרוב ביותר לפודיום (עד 73 ק"ג) כאשר סיים במקום ה-5. לינדה בולדר הגיעה למקום השביעי במשקל עד 70 ק"ג. עוד שלושה ג'ודאים ישראלים הודחו כבר אחרי הקרב הראשון שלהם: גולן פולק (עד 66 ק"ג),  גילי כהן (עד 52 ק"ג) ושירה ראשוני (עד 48 ק"ג).

זה היה יום קרבות מרשים במיוחד שנפתח כבר בשעות הבוקר של ריו: ששון צלח את שלושת הקרבות הראשונים. הוא הפיל באיפון את איסלאם אל שהאבי בסיבוב הראשון, בשמינית הגמר ניצח בווזארי את מאצ'יי סרנצקי הפולני וברבע שוב הפיל את יריבו בווזארי, הפעם היה מדובר במדורג 3 בעולם, רוי מאייר ההולנדי. בקרב חצי הגמר הוא הפסיד רק בשניה האחרונה לטדי רינר הצרפתי האגדי, וירד כאמור לבית הניחומים. בקרב על המדליה, ששון הציג עליונות טקטית וניצח את אלכס גרסיה מנדוסה הקובני 1:2 בעונשים.

אגב, לאחר הקרב הראשון ניגש ששון ללחוץ את ידו של המצרי, כפי שמקובל אחרי כל קרב, אך זה הלך לאחור וספג קריאות בוז מהקהל. בימים האחרונים הופעל לחץ כבד על אל שהאבי לא לעלות לקרב מול הישראלי, אך החליט להתחרות בסופו של דבר כשבסיום הביע את המחאה שלו.

צפו בניצחון של ששון בקרב הראשון >>

הקרב הראשון: איפון מול אל שהאבי
היריב המצרי של ששון פתח את הקרב בסערה והיה מאור אגרסיבי, אך ששון לא נלחץ ולמרות שספג עונש המשיך בקור רוח וחיכה לטעות של יריבו והיא לא איחרה לבוא. 03:19 לסיום הקרב זה השתלם לו והוא הפיל את יריבו בווזארי. ששון לא הספק בזאת וכשנותרה 01:37 לסיום הוא הפיל את יריבו שוב, הפעם הוא קיבל איפון והשלים ניצחון ועלייה לשמינית הגמר. בסיום ניגש הישראלי ללחוץ את ידו של המצרי, כפי שנהוג בכל קרב, אך זה נרתע, הלך לאחור וספג קריאות בוז מהקהל.

הקרב השני: ניצחון בווזארי על סרנצקי
שחזור של הקרב הראשון. שוב אחרי דקות ראשונות של גישושים, בהן שני הג'ודוקות קיבלו עונשים, 03:15 לסיום הקרב ששון הצליח להפתיע את יריבו והפיל אותו על הצד, מה שזיכה אותו בווזארי. ששון המשיך להיות אגרסיבי וניסה להפיל את הפולני באיפון, אבל עד הסיום אף אחד מהשניים לא הצליח להשיג ניקוד נוסף וששון הבטיח מקום בין 8 האחרונים.

צפו בניצחון של ששון בקרב השני >>

הקרב השלישי: עוד ווזארי, הפעם מול ההולנדי מאייר
רבע הגמר היה הקרב הקשה ביותר של ששון, אך הוא הוכיח המון אופי בדרך לדו קרב מול הג'ודוקא הטוב ביותר במשקל שלו - טדי רינר הצרפתי. הישראלי המשיך באותה טקטיקה, פתח בצורה מהוססת ו-03:20 לסיום הקרב ניסה להפיל את יריבו, אך הפעם ללא הצלחה. 02:00 לסיום קיבל ששון עונש, אך זה רק המריץ אותו ובסופו של דבר מאייר נפל 01:01 לתום הקרב. השופט העניק לששון ווזארי והדרך למדליה נסללה.

צפו בניצחון של ששון על מאייר >>

 

הקרב הרביעי: הפסד לרינר בשנייה האחרונה
ששון, מלווה במאמנו אורן סמדג'ה, שצרח ועודד ללא הפסקה, נתן הופעה מכובדת מאוד. המדורג חמישי בעולם לא נתן לג'ודאי הטוב בעולם לתפוס לו את השרוול בשתי הדקות הראשונות. לאחר מכן, הוא נענש על כך שלא תקף. אבל בערך 2 דקות לסיום הקרב, הוא ביצע כניסה מעולה והעיף את רינר על הבטן. דקה לאחר מכן, ששון בן ה-26 גם הצליח לגרום לרינר להיענש. שכבר נראה היה שהקרב המותח הזה יילך לניקוד זהב, ביצע רינר תרגיל נהדר והשיג ווזארי שניה אחת לסיום. היכולת המצויינת של ששון לא נעלמה מעיניי העיתונאים הזרים, שהרעיפו עליו שבחים מיד בסיום הקרב.

הקרב על הארד: ניצחון על גרסיה מנדוסה בעונש
אולי בשל העייפות המצטברת מכל היום, ואולי בשל טקטיקה ולחץ - זה היה הקרב הכי פחות אטרקטיבי של היום. בשתי הדקות הראשונות רק ששון ניסה לתקוף אבל לא הצליח להפיל את הקובני בשום שלב. מנדוסה, שכבר ניצח את ששון לפני שנה בתחרות גרנד פרי, היה מאוד פסיבי ושילם על כך בעונש כפול שקיבלו שני הג'ודאים 2 דקות לתום הקרב. עד לסיום, הצליח ששון להעביר את הזמן - ולהשיג את הניצחון ללא ניקוד - אלא בעונשים. המטרה הושג: אורי ששון מדליסט ארד במשחקים האולימפיים ריו 2016. בתום הקרב הישראלי פרץ בבכי. אפשר להבין אותו.

הדפס
אירועים ושידורים ריו 2016
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >