שינתה כיוון: דוידוביץ' תסתער על המדליה בריו

התחזתה לאוסטרית כדי לנסוע לאליפות העולם, החליפה את מאמנה, גל פרידמן, ונסעה להתרגל לים של ריו. הגולשת מעיין דוידוביץ' עברה תהליך עם עצמה לקראת המשחקים. עכשיו היא נמצאת מרחק נגיעה ממדליה והגיעה למצב שהכי רצתה - היא תלויה בעצמה.

שירי אלג'ם, ריו  14.08.16 - 11:00
תחילת כתבה

"הכל פתוח, אי אפשר לדעת מה יהיה. אני צריכה לזנק טוב ולגלוש טוב. מדליה? הלוואי, זה יהיה מדהים". כך, בצורה לקונית, סיכמה מעיין דוידוביץ' את מצבה לפני שיוט המדליות. המילים האלה והדרך שבה אמרה אותן מעידות אולי יותר מכל על הגולשת הישראלית.

גולשת ה-RS:X, שמדורגת שישית לפני השיוט המכריע, נמצאת בעמדה מצויינת. לישראלית אותו מספר נקודות כמו צ׳אן הסינית ופיקו הצרפתייה במקומות 3 ו-4, במרחק 5 נקודות בלבד מטרטליני האיטלקייה ואלפוטינה הרוסיה שמדורגות במקום הראשון והשני. אבל למרות מצבה הנהדר, דוידוביץ' לא הראתה כל סימני שמחה יוצאי דופן, התרגשות ואפילו לא זיק קטן של חיוך. היא נשארה בארשת הנונשלנטית שכל כך מאפיינת אותה.

גם גל פרידמן, האלוף האולימפי מאתונה 2004 ומדליסט הארד מאטלנטה 96 ועד לא מזמן מאמנה של דוידוביץ', ידוע ככזה שלא יוצא מגדרו. אולי זה אופי של גולשים, אבל מתחת לחזות "הקולית" של דוידוביץ' מסתתרת ספורטאית שלא מוותרת, כזו שעומדת על שלה ומאמינה בדרכה, לא מוכנה להתפשר ופייטרית גדולה. גם כשמכנים אותה ״מחליפת מאמנים סדרתית״, הדברים לא חודרים אליה והיא ממשיכה בשלה.

המקרה שמעיד אולי יותר מכל על התכונות שזה עתה יוחסו לה הוא יציאתה לאליפות העולם בעומאן בשנה שעברה. דוידוביץ' לא הייתה מוכנה להיכנע לפוליטיקה והחליטה עם עצמה שהיא יוצאת לסולטנות בכל מחיר. אחרי שהשיגה את האישורים מהאיגוד הבינלאומי נחתה בעומאן עם הדרכון האירופאי שלה ומאותו הרגע התחזתה לאוסטרית. היא החליפה את זהותה לשבוע רק כדי לגלוש, להתחרות.

אחרי שזכתה במדליית הארד באליפות העולם שנתיים ברציפות, ב-2013 ו-2014, היא לא הייתה מוכנה לוותר בקלות על מקומה בפודיום ולא סטתה ימינה או שמאלה מהדרך עד שהשיגה את מבוקשה. אז נכון שבסופו של דבר היא סיימה במקום ה-14 המאכזב ולא התברגה לשיוט המדליות, אבל במקרה הזה הנחישות שהפגינה היא המהות.

אחרי שנים מוצלחות שחוותה ב-2013 ו-2014, השנתיים האחרונות לא האירו פנים לגולשת הישראלית, בעיקר השנה האחרונה. באליפות העולם שהתקיימה בפברואר באילת היא סיימה במקום ה-19 בלבד, כשנגה גלר הקדימה אותה בחמישה מקומות והייתה לישראלית שסיימה במקום הגבוה ביותר. באותו רגע הבינה דוידוביץ' שהיא חייבת לעשות שינוי.

מעבר לדעיכה ביכולת, פתאום המבחנים האולימפיים שעד עכשיו היו ללא תחרות קיבלו תפנית, ובפעם הראשונה נוצר סוג של מאבק בינה לבין גלר. לפיכך, דוידוביץ׳ נפרדה ממאמנה גל פרידמן, וחברה כחודש לאחר מכן לאולגה מסליבטס, גולשת שייצגה את רוסיה ארבע פעמים במשחקים האולימפיים (סיימה רביעית בלונדון 2012). 

יחד עם מסליבטס שהתה דוידוביץ' כחודשיים בריו על מנת להכין את עצמה בצורה המיטבית למשחקים. הגולשת למדה את האתר האולימפי שבמפרץ גוואנברה, התחברה למקום ועל הדרך גם התאהבה בריו, מה שאולי עוזר לה גם במים. במהלך ימי התחרות היא שמרה על יציבות, כשמתוך 12 שיוטים רק בשלושה מהם היא סיימה מחוץ לעשיריה הראשונה. 

"לא מעניין אותי רק להשתתף במשחקים האולימפיים", הבהירה דוידוביץ' באופן חד משמעי לפני יציאתה לברזיל, והצהירה כי המטרה שלה היא לחזור עם מדליה, למרות שלא עלתה על הפודיום מאז 2014. לפני שמונה שנים בבייג'ין 2008 דוידוביץ' הפתיעה את כולם כשסיימה עשירית. האם היא תדהים גם הפעם, אבל עם מדליה אולימפית?

הדפס
אירועים ושידורים ריו 2016
בחירה לפי יום:
ישראלים
מומלצים
לכל האירועים >